גלובס

ב-2016 אמורות להבשיל טכנולוגיות באחד התחומים החמים בתעשייה – האינטרנט של הדברים – וישראל תופסת מקום מרכזי בהתפתחויות בתחום ■ לא ירחק היום שבו המכונית, הכלב, השדה ואפילו המטוס יהיו מחוברים לאינטרנט, וידברו זה עם זה

שנת 2016 כבר כאן, ותעשיית היזמות בישראל שוקקת. אחד התחומים החמים ביותר בתעשייה העולמית בכלל, ובזירה המקומית בפרט, שאמור השנה להבשיל לכדי טכנולוגיות בעולם האמיתי, הוא IoT, ה”אינטרנט של הדברים”.

לפני כשנתיים הודיעה ענקית הטכנולוגיה גוגל כי היא רוכשת את Nest בסכום דמיוני של 3.2 מיליארד דולר. החברה, שהייתה אנונימית כמעט עד לרכישתה, הציגה תרמוסטט קטן המסוגל ללמוד ולהתאים את הטמפרטורה המועדפת לכל אחד מבני הבית בכל חדר. בהמשך הציגה החברה גם גלאי עשן המחובר לאינטרנט אלחוטי. רכישת הענק הזאת נתנה דחיפה עצומה לאחד התחומים החמים ביותר בשנים האחרונות בתחום הטכנולוגי – האינטרנט של הדברים. מהמזגן בבית ועד לתירס בשדה – הכל בעתיד הלא רחוק יתחבר לאינטרנט, ודבר אחד ידבר עם רעהו.

חיבור דיגיטלי למציאות

טכנולוגיות האינטרנט של הדברים נועדו לחבר עצמים – חיים, צומחים או דוממים – בעולם הפיזי לאינטרנט, כך שאפשר לתפעל אותם מרחוק, לאסוף מידע עליהם, ולנתח את המידע בזמן אמת ולנצלו לטיוב, לייעול וחיסכון – הכל באופן אוטומטי ללא מגע ידי אדם. למעשה האינטרנט של הדברים מהווה את הגשר המתבקש בין העולם הפיזי לבין העולם הדיגיטלי.

דובי לחוביץ, מנכ”ל אקספלור.דרים.דיסקבר, חממה טכנולוגית בבעלות פלאס ונצ’רס ו-B2 אנג’לס, אומר כי “תחום האינטרנט של הדברים התפתח מעבר לכל דמיון בשנים האחרונות – ובהתאמה לכך גם שאיפות היזמים. הדור הראשון של הטכנולוגיות בתחום שאף לחבר עצמים בתוך המרחב הביתי לאינטרנט, לאחר מכן עברו הפיתוחים למערכות שיוכלו לחבר בין עצמים במרחב הציבורי, כמו חיבור בין בניינים לצורך ניהול אנרגיה – זאת במקביל להתפתחות מואצת של ‘הערים החכמות’, המחשוב הלביש, המכוניות החכמות ומערכות הרפואה”.

התראה בסמארטפון על הרגע האידיאלי והמדויק לחלוב את הפרה על פי שקלול של משקל, בשלות וטמפרטורת הגוף – נשמע דמיוני? כבר לא. כבר היום יש פרות “דיגיטליות”.

Read More